Karta Rośliny

Drzewo Egipskie

Drzewo Egipskie

Balanites aegyptiaca L. Delile

Rodzina Balanitaceae

ZASTOSOWANE W PRODUKTACH KLORANE

Owoce zbierane w Sahelu z poszanowaniem otaczającego ekosystemu oraz zgodnie z zaleceniami Botanical Expertise Pierre Fabre, są delikatnie otwierane i ręcznie mielone. Następnie nasiona wysyłane są do fabryki ekstraktu “Plantes & Industries” w Gaillac (w departamencie Tarn) gdzie uzyskuje się z nich ekstrakt o właściwościach zapobiegających łamliwości włosów, który został przebadany naukowo i opatentowany*.

* Patent zgłoszony do ochrony patentowej.

WŁAŚCIWOŚCI WYCIĄGU ROŚLINNEGO

Żółto-zielonkawy kwiat o 5 płatkach jest umieszczony na trzonku o długości 1 cm.
Mięsisty, owalny i zielony, a gdy dojrzeje żółty, pestkowiec, to owoc przypominający daktyl. Cienka skórka otacza jadalny, kleisty miąższ o słodko-gorzkim smaku, we wnętrzu którego znajduje się twarda, owalna i spiczasta pestka.
Drzewo egipskie zaczyna owocować 5 do 8 lat po zasadzeniu, a ilość produkowanych owoców wzrasta aż do 25 roku.

KARTA BOTANICZNA

Drzewo egipskie to cierniste drzewo, czasem stuletnie, które można znaleźć na całym obszarze Afryki subsaharyjskiej. Jest to drzewo o koronie kulistej, płaskiej lub nieregularnej, osiągające 8 do 9 metrów wysokości. Jego opadające, giętkie gałęzie, wyposażone w długie, ułożone naprzemianlegle lub mniej więcej spiralnie ciernie nadają mu niezwykły wygląd. Posiada korę barwy od beżowej do czarniawej z fragmentami koloru beżowego do jasnobrązowego. Ciernie są proste i mierzą 8 do 10 cm długości. Ułożone naprzemianlegle, złożone, dwulistne liście (1 do 7 cm) są ułożone u podstawy cierni.

Tradycyjne zastosowanie

Większość części drzewa ma zastosowanie w tradycyjnej medycynie afrykańskiej. Owoce w całości są używane jako środek przeczyszczający, nasiona jako środek czerwiopędny, kora stosowana jest w leczeniu chorób płuc. Olejek uzyskany z nasion używany jest jako środek na reumatyzm, a pędy, po usunięciu cierni do czyszczenia zębów.
Jeśli chodzi o wartości kulinarne, surowy miąższ owoców jest spożywany jako przekąska, a gotowany stanowi składnik przy produkcji chleba, placków lub zup. Oliwa, podobna do oliwy z oliwek, jest jadalna, a więc używana w lokalnej kuchni.
W kosmetologii, bogate w podstawowe kwasy tłuszczowe, białka i polisacharydy nasiona są interesujące ze względu na ich właściwości odżywiające i regenerujące suche i łamliwe włosy.

KLORANE Włosy

WŁOSY SUCHE

Drzewo Egipskie

WŁOSY SUCHE Odżywianie i sprężystość

WŁOSY SUCHE Zniszczone i łamliwe

MOJE ULUBIONE

0  produkt(y)

PRZYGOTOWUJĘ MOJĄ WIZYTĘ W APTECE

Jeszcze nie wybrałaś/łeś produktu (produktów)