Len

Linum usitatissimum L.

Rodzina Linaceae

ZASTOSOWANE W PRODUKTACH KLORANE

Dziś len znajduje liczne zastosowania.
Len tekstylny wykorzystywany jest dzięki swoim długim włóknom, które po obróbce pozwalają uzyskać przędzę lnianą służącą do produkcji tkanin.
Len oleisty uprawiany jest ze względu na nasiona o wysokiej zawartości oleju i białka. Siemię lniane, bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe, jest cenione zwłaszcza przez dietetyków. W przemyśle spożywczym śluz wytwarzany przez nasiona lnu może także zastępować gumę arabską. Len wykorzystuje się również w ziołolecznictwie – natłuszczające i łagodzące właściwości nasion sprawiają, że len nadaje się do użytku zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Właściwości przeciwstarzeniowe i łagodzące powodują, że len wykorzystywany jest też w przemyśle kosmetycznym. Niedawno potwierdzono też, że śluz lniany chroni włosy i dodaje im objętości, przez co doskonale nadaje się do pielęgnacji włosów.

WŁAŚCIWOŚCI WYCIĄGU ROŚLINNEGO

Z nasion lnu Laboratoria Klorane pozyskują śluz – rozpuszczale włókna zbudowane z polisacharydów, które tworzą na włosach niewidoczną powłokę, naturalnie je osłaniając i dodając fryzurze objętości już od nasady.

Włókna lnu Włókna lnu

KARTA BOTANICZNA

Nazwa łacińska: Linum usitatissimum L.
Nazwa polska: len, len zwyczajny.
Rodzina: lnowate.
Len to roślina zielna krótkowieczna, której prosta, włóknista łodyga osiąga do 80 cm długości.
Liście są pojendyncze, lancetowate, ułożone naprzemiennie.
Kwiaty mają kolor niebieski i rosną pojedynczo na wydłużonej łodydze.
Owoce to kapsułki zawierające połyskujące, złociste lub brązowe nasiona, mierzące od 4 do 6 mm.
Len uprawiany jest od tak dawna, że jego dzika forma nie jest znana, a pochodzenie pozostaje niepewne.
Dziś L. usitatissimum jest powszechnie uprawiany zarówno w Europie, jak i w innych rejonach świata. Samoistnie występuje w pobliżu pól, łąk i dróg.
Istnieje ponad 200 różnych odmian lnu.

Tradycyjne zastosowanie

Len znany był już w starożytności, a jego uprawy sięgają początków rolnictwa. Razem z konopiami, był najwcześniej używaną rośliną tekstylną. Potwierdzają to liczne dowody archeologiczne i odnalezione kawałki tkanin datowane na 8 tysięcy lat p.n.e. Len był wykorzystywany do produkcji ubrań, żagli, lin i płócien. Egipskie bandaże i płótna, w które owijane były mumie, były wytwarzane z lnu już w XXIII wieku p.n.e. Hipokrates (V-IV wiek p.n.e.) wykorzystywał nasiona lnu dzięki ich właściwościom leczniczym, a Teofrast (IV wiek p.n.e.) jako pierwszy wskazał na przeciwkaszlowe właściwości lnianego śluzu. W XV i XVI wieku w medycynie upowszechniło się stosowanie oleju lnianego.

KLORANE Włosy

WŁOSY CIENKIE

Len

Twoje włosy są cienkie i brakuje im objętości? Chcesz nadać fryzurze kształt, jednocześnie zachowując jej naturalny wygląd?

Łącząc naturalość i najnowsze technologie, linia kosmetyków do pielęgnacji włosów na bazie włókien lnu tworzy wyjątkowy rytuał dodający objętości. Dzięki wysokiej zawartości śluzu włókna lnu sprawiają, że włosy stają się gładkie i puszyste, a fryzura zyskuje kształt, lekkość i objętość.
Błękitny kolor, naturalny i kobiecy zapach, lekkie i krystaliczne formuły składają się na produkty opracowane specjalnie, by dodać twoim włosom objętości.

MOJE ULUBIONE

0  produkt(y)

PRZYGOTOWUJĘ MOJĄ WIZYTĘ W APTECE

Jeszcze nie wybrałaś/łeś produktu (produktów)